Archiv aktualit z primaplana.net

18.07.2007 16:43

Naposledy upraveno: 21.01.2016

 

Všem čtenářům přejeme požehnané Vánoce a úspěšný vstup do roku 2014.

 

* Terezín zpřístupnil část svých podzemních chodeb. Oficiální stránky města upřesňují podmínky jejich návštěvy a současně chodby stručně charakterizují (terezin.cz). Podrobněji také na již dříve citovaných stránkách fort-terezin.cz. Otevřením nové turistické trasy svou pevnostní minulost od letošního roku připomíná také Hradec Králové (podrobněji).

 

* V prostorách Muzea hlavního města Prahy lze od 13. května 2009 navštívit výstavu Cesta do hlubin města – 12 nej… objevů pražské archeologie, v jejímž rámci je věnována náležitá pozornost také archeologickému výzkumu v objektu bývalých Josefských kasáren (zřízených roku 1795 na místě zrušeného kapucínského kláštera) na dnešním Náměstí Republiky v Praze, kde se v současnosti nachází obchodní centrum Palladium. I když vojenské - tedy nejmladší archeologické vrstvě není na výstavě věnována žádná zvláštní pozornost (ta je zcela právem směřována mj. na unikátní doklady románských kamenných domů), zájemci o kasárenskou architekturu zcela jistě nebudou návštěvy této výstavy litovat, zvláště, když budou sledovat televizní dokumenty promítané v poslední místnosti. Výstava trvá do 10. ledna následujícího roku. (podrobnosti zde)

 

* V rámci vzpomínkových akcí u Znojma byl představen a uveden do prodeje nový sborník Bitva u Znojma a válka roku 1809 - austerlitz.org


* Zájemce o pevnostní architekturu druhé poloviny 18. století jistě zaujme, že o týden později (18.7.) se setkají historické uniformy v Josefově * V chebském muzeu byla dne 6. května tohoto roku zahájena výstava Chebsko ve víru válek 18. 20. století, která potrvá do 16. srpna. (podrobnosti muzeumcheb.cz)

 

* Nová kniha Jiřího Kovaříka Napoleon na Dunaji je plastickým vylíčením bitev u Aspern/Esslingu a Wagramu, svedených proti Vídni koncem jara a v létě roku 1809 Napoleonem I. a arcivévodou Karlem Rakouským. U Aspern/Esslingu padl mýtus o Napoleonově neporazitelnosti a ani Wagram neskončil přesvědčivým francouzským vítězstvím. Polozapomenuté události války na Dunaji pak představovaly poslední vítězné tažení císaře Francouzů.
Formou literatury faktu a stylem, jenž získal jejímu autorovi u čtenářů oblibu, s pomocí řady map, dobových vyobrazení i ordre de bataille, bitevního uspořádání obou vojsk, nechává kniha promlouvat především pamětníky, maršály, generály, důstojníky a vojáky rakouské i francouzské strany, kteří ono krvavé zápolení na bitevních pláních u levého dunajského břehu zažili. Vychází k 200. výročí obou bitev, v nichž na rakouské straně statečně bojovala a padla řada mužů z Čech a Moravy. S autorem se můžete setkat na veletrhu Svět knihy v sobotu 16. května od 14:00 na stánku nakladatelství Akcent a od 16:00 na stánku nakladatelství Epocha, kde bude kniha Napoleon na Dunaji pokřtěna.

 

* Zámek Loučeň připravil na sobotu 2. května 2009 Napoleonské slavnosti  zamekloucen.cz. Upoutávka na akci hovoří o roku 1813 a nikterak nenaznačuje, že by měla připomínat dva zajímavé pomníky v blízkosti zámku, spjaté s polním podmaršálem Karlem knížetem z Fürstenberka padnuvším roku 1799 u Stockachu.
* V Milevském muzeu se koná od 3. března do 10. května výstava Žehličky z dob naší babičky. Kurátor Václav Sládek uvedl, že zajímavostí této výstavy jsou „vojenské žehličky z napoleonských válek“ (podrobněji: muzeumvmilevsku.cz , článek z Píseckého deníku)

 

* Letošní rok je spojován především se 200. výročím vojenských střetů u Aspern, Wagramu a Znojma, a proto poněkud v ústraní zůstávají další zajímavé souvislosti, mezi kterými vyniká 150. výročí úmrtí knížete Metternicha (nebo 200. výročí jeho jmenování ministrem zahraničních věcí). Tohoto rozporuplného diplomata, který dokázal eliminovat četné neúspěchy c.k. armády tak bravurně, že rakouský císař nakonec stanul v čele Napoleonových pokořitelů, připomene konference katedry historických a antropologických věd Západočeské univerzity v Plzni Metternich a jeho doba, která se uskuteční ve dnech 23.-24. dubna 2009. Západočeské město Plasy (kde byl kníže pochován - plasy.cz/mesto/historie/) zase zorganizovalo kulturní projekt Rok Metternicha.

 

* „Vlastnictví státu k systému podzemních chodeb pod městem Josefov mohlo dle právních předpisů platných v 19. a na počátku 20. století zaniknout opuštěním, bylo však obnoveno občanským zákoníkem z roku 1950, dle kterého byl vlastníkem „věcí opuštěných“ prohlášen stát,“ uvedl pro východočeskou mutaci Práva 24.02.2009 soudce Okresního soudu v Náchodě, když odůvodňoval nepravomocné rozhodnutí určující jako vlastníka josefovských chodeb Českou republiku. (Celý článek lze dohledat pod názvem Podzemní chodby v Josefově patří státu, rozhodl soud).

 

* Ve Vídni dne 31. května 1809 (tedy devatenáct dní po bombardování této metropole Napoleonem a její kapitulaci) zemřel ve věku sedmasedmdesáti let slavný hudební skladatel a autor melodie císařské hymny Joseph Haydn. Pro milovníky klasické hudby je tedy letošek Haydnovým rokem. V rakouské Národní knihovně ve Vídni končí dne 01.02.2009 výstava věnovaná hymně Joseph Haydn – Gott erhalte: Schicksal einer Hymne , ke které byl vydán katalog. České muzeum hudby v Praze zase připravilo mimořádnou výstavu Joseph Haydn (1732-1809) , která potrvá do 19.02.2009. Skladatel je u nás také pravidelně hudebně připomínán v místě svého působiště z let 1757-1761 - Dolní Lukavici  haydn-festival.eu. Primaplana připomíná dvousté výročí jeho úmrtí digitalizací českého překladu první verze císařské hymny.

 

* Vánoční nadílka už je tady. Pro „fajnšmekry“ jí je bezesporu Generalreglement, oder Verhaltungen für die kaiserliche königliche Generalität, 1785  - austerlitz.org.

...Mimochodem Pavel Papírník, který v roce 1820 vytvořil na našem území jeden z prvních lidových papírových betlémů, se inspiroval v Itálii – když tam sloužil jako voják během napoleonských válek (betlém je ve sbírkách Muzea Vysočiny v Třebíči). Jinak vánoční strom se na císařském dvoře ve Vídni poprvé objevil v roce 1816.

 

* Zvláštní pozornosti stále doporučujeme popularizační projekt PhDr. Jiřího Raka Císař pán nebyl vůl, který je u příležitosti letošního 90. výročí postupně publikován v týdeníku Reflex. Na úvodní díl Mýtus o trpícím národě (č. 41/2008) navazuje pokračování nazvané Český voják, dobrý voják (č. 42/2008). Pro připomenutí uvádíme, že článek František II., Napoleon o české vlastenectví (č. 33/1999) vzešel z pera téhož autora.

 

* Na počátku 19. století býval doprovod „sv. Mikuláše“ mnohem početnější než v současnosti. Patřilo k němu mimo jiné i několik husarů, kteří po Mikulášově ponaučení a nadílce tancovali, dragoun s koněm odevzdávající majiteli navštíveného stavení dopis či tzv. „hansbuřti“ neboli Mikulášovi ochranitelé. Známý hudební skladatel Jan Jakub Ryba (1765-1815) patřil mezi odpůrce těchto zvyků s odůvodněním, že se při nich zbytečně děsí děti a také se špatně zachází s čeládkou.

 

* Jelikož se blíží čas vhodný k odesílání polní pošty na Boží Dar, přinášíme několik úryvků z knih, jejichž nalezení pod vánočním stromečkem by mohlo být zdrojem upřímné radosti:  Jiří KOVAŘÍK, Dobyvatel Bonaparte - první italské tažení 1796–1797; Zdeněk JAROŠ, Vojáci, války a Jihlava v letech 1741-1939. Již dříve se objevily: VOGELTANZ, Jan – PROCHÁZKA, Jiří: Malý slovník starého vojenského názvosloví. Praha, Paseka, 137 s; DOSTÁL, Tomáš: Poslední vítězné tažení císaře Napoleona – francouzsko-rakouská válka v roce 1809. České Budějovice, Veduta, 321 s; ELBL, Pavel B.: Maršál Lannes - Francouzský Achilles. Třebíč, Akcent, 496 s a KOVAŘÍK, Jiří: Trafalgar – Anatomie námořní bitvy. Praha, Elka Press (ukázky z této knihy viz: militaria.cz nebo austerlitz.org / původně austerlitz2005.com)

 

* Zájemcům o přesun rakouské armády od olomoucké pevnosti (z tábora u Nedvězí) na slavkovské bitevní pole v roce 1805 připomínáme, že KVH Ostrava pořádá  rekonstrukci tohoto pochodu ve dnech 22.-28.11.2008 - kvh-ostrava.cz.

 

* Blížící se oslavy Dne evropského kulturního dědictví nabízí velké množství návštěv běžně nepřístupných historických památek. Například v pevnosti Terezín ožije v rámci tzv. Josefínských slavností 4. října 2008 část pevnostního systému, konkrétně ravelin číslo 18 a bastion číslo 5. (vážnější zájemci o terezínskou fortifikační historii nechť neopomenou navštívit také odborně a esteticky velmi kvalitní stránky: fort-terezin.cz, původně: richard-1.com/terezin).

 

* Nebýt krátké mediální diskuse zabývající se obnovením pomníku maršála Radeckého na Malostranském náměstí v Praze, která proběhla českými sdělovacími prostředky v dubnu t.r., a na ni navazujícího Historického magazínu ČT24 (viz zde), zůstalo by téměř zapomenuto, že letošního roku uplynulo 150 let od úmrtí jednoho z největších „českých“ vojevůdců. Dík proto patří organizátorům olomouckých Radeckého oslav, kteří na letošní akci presentovali publikaci Zbyňka Války, Maršál Radecký a Olomouc. Zájemci jistě ocení, že obě její kompletní části je možné nalézt na internetu: 1. Maršál Radecký; 2. Stručné dějiny olomoucké pevnosti na stránkách radecky.eu.

 

* Pro čtenáře, kteří se rozmýšlejí nad koupí knihy Koldinská, Marie – Šedivý, Ivan. Válka a armáda v českých dějinách, Lidové noviny, 2008 doporučujeme recenzi PhDr. Jiřího Raka, která byla publikována pod názvem Ostrá palba do mýtů o armádě a podtitulem ...pohlédli na vojsko způsobem, který ve zdejších končinách nemá obdoby, v příloze MF Dnes Kavárna, 13.09.2008, s. D8.

 

* Protože se začaly propadat některé zahrady a cesty v Josefově u Jaroměře, požádala radnice o detailní zmapování pevnostního podzemí. Podle vedoucího výzkumného týmu Radko Táslera je třeba do katastrálních map zakreslit přibližně 40 km chodeb a k tomu soudně určit, kdo je jejich vlastníkem. Za současný nebezpečný stav údajně mohou z větší části obyvatelé města, kteří v podzemí kradli cihly a někteří do chodeb dokonce zavedli odpadní roury. (Zpracováno podle reportáže ČT1 Události v regionech, která byla odvysílána dne 07.08.2008.) Zájemcům o pevnostní architekturu není nutné připomínat, že k propadení naslouchací chodby došlo již například také před třemi lety v olomouckých Smetanových sadech.

 

* V Prašné věži Mihulka na Pražském hradě bude už jen do 31. srpna 2008 výstava Vojensko-historického ústavu Od šišáku po čáku, představující vojenské pokrývky hlavy od 15. do 19. století (zahájena dne 14. března). Z c.k. pokrývek hlavy napoleonské epochy jsou zde k vidění: třírohý jezdecký klobouk kolem roku 1760, přilba vz. 1798 pro mužstvo a důstojníky (obě bez "housenek"), přilba pro důstojníky kyrysníků, dragounů a švališerů vz. 1806, "korsický" klobouk pro dělostřelce (s bombardýrským odznakem) z roku 1810 a poněkud tajemná přilba údajně českých dobrovolníků z roku 1809 (vhu.cz)

 

* Zatímco ve dnech 15.-17.8. – připomenou Napoleonské dny ve Slavkově narozeniny císaře Francouzů Napoleona, mohou se v neděli 17.8. vydat zájemci ve stopách rakouského císaře Františka. V 17. hodin začíná před Muzeem přírody Český ráj v Prachově turistická vycházka Císařskou skalní chodbou, která připomene císařův zdejší pobyt dne 9.7.1813 i vojenské události v regionu a zúčastní se jí členové KVH Železnice. V ratibořickém zámku se zase v pátek 15. a sobotu 16. uskuteční noční prohlídky s doprovodným programem nazvaným Diplomacie a láska aneb žárlivý ministr. (zamek-ratiborice.cz)

 

* Zájemcům o oživlou c.k. vojenskou historii připomínáme, že tento víkend, tj. 28.6.-29.6. 2008 proběhne rekonstrukce úspěšné obrany pevnosti Prešpurk (tedy nynější Bratislavy) v roce 1809. O čtrnáct dní později bude znovu vzpomenuto událostí roku 1809 a ve dnech 12.7.-13.7.2008 se uskuteční akce Znojmo-Dobšice. Příznivci josefínské armády by se ale tento víkend měli raději vypravit do pevnosti Josefov, kde v sobotu 12.7.2008 odpoledne proběhne rekonstrukce fiktivního pruského pokusu o dobytí rakouské reduty, která připomene 230. výročí vypuknutí tzv. bramborové války

 

* Vlastivědné muzeum v Olomouci zpřístupnilo dne 30. dubna 2008 výstavu nazvanou Slavná obrana Olomouce v roce 1758. (vmo.cz ) Zájemci o tento kousek pevnostní historie si mohou v muzeu ještě stále zakoupit publikaci Vladimíra Spáčila a kol.: Odměna za věrnost a statečnost. Danal, 1998, nestr, která se zabývá nobilitacemi olomouckých měšťanů jako odměnou za úspěšnou obranu města.

 

* Z nových knižních titulů upozorňujeme na následující:
- Vladimír Kupka: Pražská opevnění. Libri, 471 s. Velmi kvalitní text obsahuje kromě stovek černobílých snímků, rytin a plánů rovněž sedm stran barevných a bohatý poznámkový aparát. Kontakt na autora i radu, jak získat slevu na jeho knihu, naleznete na diskusním fóru opevnění.cz;
- Irena a Ladislav Michálkovi: Zaniklé pražské vojenské hřbitovy, vydáno vlastním nákladem, 169 s. Její tři stěžejní kapitoly nesou názvy: Dělostřelecký hřbitov na Hradčanech; Vojenské a evangelické hřbitovy v Karlíně a Pruský hřbitov u Štěrbohol;
- Sobková, Helena: Tajemství Barunky Panklové. Portrét Boženy Němcové. Paseka, 312 s. Koho zaujala na konci loňského roku vydaná kniha Kateřina Zaháňská, zcela jistě uvítá i další velmi čtivou sondu do života zajímavých postav počátku 19. století.
- Pavel Himl: Zrození vagabunda. Neusedlí lidé v Čechách 17. a 18. století. Argo, 373 s. Na tzv. vagabundy se po dlouhá léta vždy zaměřovaly vojenské odvodní komise, proto pochopení vztahu novověké společnosti k těmto lidem jistě umožní i objetkivnější pohled na c.k. armádu. (podrobněji)

 

* Ve dnech 16. - 18. května se uskuteční v rámci Projektu Austerlitz akce Mikulov-Drasenhofen 2008, jejímž hlavním tématem bude připomenutí bitvy u Aspern-Essling.
V parku Ratibořického zámku se v soboru 17. května od 10 do 16 hodin uskuteční akce nazvaná Vojna s Napoleonem aneb Car Alexandr I. v Ratibořicích.

 

* V rámci edice dějiny odívání obohatilo vydavatelství Lidové noviny knižní trh publikačním počinem Dagmar Kutílkové nazvaným Vojenské odívání. Kniha o rozsahu 320 stran, která se popisuje uniformy evropských států v období od 2. poloviny 17. století do počátku století 20., poutá pozornost portrétem hraběte Clam-Gallase jakožto kyrysnického důstojníka. Žel, přínos této knihy, hemžící se věcnými chybami, lze s ohledem na rakouskou armádu hledat právě jen v několik málo známých vyobrazeních c.k. vojáků, vyskytujících se v této knize vedle početně zastoupených Ottenfeldových reprodukcí.

 

* PhDr. Helena Sobková, autorka knihy o vévodkyni Kateřině Zaháňské (na kterou upozornily loňské předvánoční aktuality), bude mít v pondělí dne 17.03.2008 od 17. hodin přednášku v Městské knihovně v Praze. Během svého vystoupení, které nazvala O původu Boženy Němcové, bude hovořit o nových skutečnostech svého výzkumu - o narození, původu, školních létech, dospívání a svatbě Boženy Němcové. Posluchače tak čeká příběh, ve kterém mj. předpokládaný otec Boženy Němcové c.k. major Karel Clam-Martinic zranil při souboji Talleyrandova synovce Edmonda Périgorda. A důvod souboje? Dorothea vévodkyně Kuronská, zřejmě matka Boženy Němcové.

 

* Dne 4. února 1808 se v Kutné Hoře narodil Jiřímu Tylly (psán též Tylli, Tyll nebo Till) - hobojistovi kapely 28. řadového pěšího pluku Fröhlich a jeho ženě Barboře rozené Králíkové syn Josef. Jeho křest provedl kaplan pluku, u kterého otec sloužil ještě následující dva roky (než se začal živit jako krejčí). Josef přijal při biřmování další jméno Kajetán a do českých dějin se zapsal jako Tyl.

 

* Na knižních pultech se na konci října objevilo druhé (doplněné) vydání knihy nazvané Kateřina Zaháňská, kterou napsala Helena Sobková a vydalo nakladatelství Paseka. Čtivé vyprávění zpracované na základě poctivého studia archivních pramenů seznamuje s životním příběhem ratibořické „paní kněžny“, v jejíž přítomnosti se velmi rádi zdržovali významní protinapoleonsky smýšlející představitelé politického i vojenského života (car Alexandr, kancléř Metternich, kníže Windischgrätz atp). Všem, kteří mají zájem se dozvědět více o rivalitě mezi Rakouskem a Napoleonovou Francií, lze tuto knihu doporučit mnohem více, než nakladatelstvím Libri vydanou povrchní kompilaci Stanislava Wintra Napoleon Bonaparte a jeho soupeři. A pokud jste se rozhodli, že si pořídíte právě dvě knihy, pak zcela jistě sáhněte dříve po další novince Jiřího Kovaříka Bonaparte v Egyptě (vydavatelství Akcent).

 

* V rámci připomínky pochodového manévru rusko-rakouské spojené armády z vojenského tábora u Olomouce na slavkovské bojiště roku 1805 se uskuteční pochod a vlastivědná procházka po památkách hraniční pevnosti Olomouc připomínajících napoleonskou epochu. Začátek akce je v Olomouci dne 24.11.2007 ve 14. hodin před Terezskou branou (Palachovo náměstí). Prohlídka vojenských pamětihodností bude trvat přibližně 3 hodiny a bude doplněna stručným výkladem Karla Sáčka. Účast je zdarma, vojenské uniformy vítány.

 

* Komu se nepodařilo navštívit výstavu lounského muzea věnovanou polnímu opevnění zbudovanému podél řeky Ohře roku 1813, může se o tomto tématu více dozvědět z publikace Antonína Hluštíka Tři monarchové v Poohří – válečné události let 1812 a 1813 v Lounech. Kniha o 90 stranách doplněná podrobným poznámkovým aparátem byla vydána v roce 2004 a nezmiňuje se tedy o letecky nově objevených objektech, kromě „obranné čáry“ ale navíc popisuje pobyt spojeneckých císařů a vojsk na Lounsku, zřízení polní nemocnice, smrt zraněného generála Moreaua či tajné setkání knížete Metternicha s vévodkyní Zaháňskou. Knihu lze koupit např v lounském městském informačním středisku.

 

* V průběhu měsíce června 2007 byl do dlažby na Malém náměstí v Hradci Králové vsazen bronzový reliéf zobrazující plán města z období, kdy ještě bývalo vojenskou pevností

 

* Dne 21. června 2007 byla ve vídeňském Kunsthistorisches Museum (Maria Theresien Platz, 1010) zahájena výstava 250 let Řádu Marie Terezie, která skončí v září. Trochu více se můžete dozvědět na stránkách ordenskunde.at

 

* Ve dnech 31.08.-01.09.2007 připomenou Oslavy maršála Radeckého v Olomouci, že v roce 1829 byl slavný vojevůdce jmenován velitelem zdejší pevnosti. (Pozornosti návštěvníka této akce zcela jistě neunikne Radeckého pamětní deska na Edelmannově paláci na Horním náměstí.)

 

* Oblastní muzeum v Lounech zahájilo dne 05.06.2007 výstavu nazvanou Polní opevnění na Ohři roku 1813. Výsledky letecké archeologie, terénního výzkumu a studia archiválií bude možno posoudit do 26.08.2007. Podrobněji viz muzeumlouny.cz A kdyby jste váhali, který den tam vyrazit, pak vězte, že 19. srpna se v rámci letního lounského vábení zřejmě v terénu dozvíte i něco navíc.

 

* Ve dnech 03.-05.08.2007 proběhne největší setkání napoleonských klubů v Rakousku - při akci Napoleon in Hollabrunn nedaleko hranic s ČR. Z pohledu přínosu re-enactementu pro poznání dějin c.k. armády je nutno s napětím očekávat přislíbených 60 jezdců na koních, z nichž většina by měla být v rakouských uniformách. Podrobněji viz napoleon-hollabrunn.at (stránka již neexistuje), popřípadě na  Zeitgenössische Berichte aus der Umgebung Ober-Hollabrunns über die Kriegsjahre 1805 und 1809 - www3.htl-hl.ac.at. O týden později se uskuteční tradiční Napoleonský den ve Slavkově.

 

* O víkendu 07.-08.07. připomenou historické uniformy v Mikulově vojenskou službu majitelů zdejšího zámku z rodů Dietrichsteinů i válečné události ve městě roku 1805 a 1809

 

* Nebližšími akcemi re-enactementu, na kterých se bude možno setkat s uniformami c. k. Napoleonových protivníků, jsou: „Obléhání Bratislavy“ (1809) ve dnech 30.06.-01.07.

 

Původní adresa příspěvku:
Archiv aktualit
 - primaplana.net/txt/archiv_aktualit.html